Carroll – skrótka z biografii

Charles Lutwidge Dodgson (Lewis Carroll)

tłumaczenie tekstu z: Alice’s Adventures in Wonderland, Lewis Carroll, Penguin Books 2008.
fotografia: www.npg.org.uk

Jaki był?

Carroll był raczej cichym, wrażliwym chłopcem, ale zawsze z głową pełną pomysłów. Jako jedno z najstarszych z jedenastki dzieci w rodzinie, zabawiał rodzeństwo magicznymi sztuczkami, łamigłówkami, grami liczbowymi i słownymi, które sam wymyślał, a także tworzył gazetki pełne historii, rymów pozbawionych sensu i rysunków.

Jako młodzieniec, Lewis Carroll był wysoki, szczupły; miał kręcone brązowe włosy i niebieskie oczy. Pomimo że był raczej nieśmiałym i skrytym w sobie mężczyzną, był także ujmującą postacią, która stała się jedną z najsławniejszych pisarzy swoich czasów.

Gdzie dorastał?

Charles urodził się na północy Anglii, w hrabstwie Cheshire, w małej wiosce Daresbury, gdzie jego ojciec był proboszczem. W 1843 roku przeprowadził się z rodziną do Croft w hrabstwie Yorkshire i mieszkał na plebanii. Charles uczył się w domu, z rodzicami, dopóki nie ukończył 12 lat, wtedy został przeniesiony do szkoły w Richmond.  W wieku 14 lat został wysłany do szkoły z internatem w Rugby, ale czuł się tam bardzo samotny i nieszczęśliwy. Często znęcano się nad nim za jego brak sportowych zdolności i jąkanie, coś co dręczyło go już przez całe jego życie. Niemniej jednak był znakomitym studentem i rozpoczął naukę na Uniwersytecie w Oksfordzie, gdzie ukończył z wyróżnieniem studia matematyczne.

Charles pozostał w kolegium Christ Church w Oksfordzie, jako nauczyciel matematyki i jednym z warunków jego pobytu było przyjęcie święceń kapłańskich. Zatem w 1861 roku Carroll został wyświęcony i zaczął być znany jako Wielebny Charles Lutwidge Dodgson, chociaż nigdy nie wstąpił w stan kapłański.

Czym jeszcze zajmował się Carroll oprócz pisania książek?

Poza nauczaniem, Charles miał wiele zainteresowań i hobby. Był zagorzałym fotografem, stając się jednym z najlepszych fotografów-portrecistów swoich czasów. Czerpał przyjemność z teatru i opery, uwielbiał grać w gry, takie jak krokiet, bilard i szachy. Układał logiczne zagadki, tworzył historie i wierszyki dla wielu swoich dziecięcych przyjaciół. Pisał listy i prowadził dzienniki, był bardzo skrupulatny; sporządzał listy i dokumenty ze wszystkiego, co robił.

Jak wpadł na pomysł Alicji w Krainie Czarów?

Alicja Liddell jest dobrze znana jako mała dziewczynka, która stała się inspiracją opowieści o Alicji. Krótko potem jak Henry Liddell,  dziekan Christ Church i jego rodzina przybyli do Oksfordu, Charles zaznajomił się z nimi. Carrolla natychmiast zauroczyła mała dziewczynka, którą potem rysował przez kilka dni po spotkaniu.

Pewnego letniego dnia, w 1862 roku, Carroll i jego przyjaciel, Wielebny Robinson Duckworth, zabrali Alicję i jej dwie siostry na wycieczkę łódką. Aby umilić im czas, Carroll opowiedział zachwycającą historię o Alicji i Białym Króliku, wplatając w nią wiele miejsc i rzeczy, które ogladali podczas wycieczek po Oksfordzie. Podarował tę historię Alicji, tworząc do niej ilustracje, i nazwał: Przygody Alicji pod Ziemią. Później rozwinął opowieść oraz polecił Johnowi Tennielowi, znakomitemu artyście i rysownikowi, przeilustrować historyjkę. Carroll wysłał wszystko do wydawnictwa Macmillan i w lipcu 1865 roku, opowieść została wydana jako: Przygody Alicji w Krainie Czarów.

Prawdziwa Alicja żyła osiemdziesiąt dwa lata, podczas jej życia powstało kilka musicali,  książek i filmów o przygodach Alicji.

Co myśleli inni po ukazaniu się Przygód Alicji w Krainie Czarów po raz pierwszy w 1865 roku?

Alicja stała się ogromnie popularna. Była to pierwsza historia stworzona całkowicie ku uciesze i rozrywce dzieci, pozbawiona moralizatorskich cech, które tak często pisarze epoki wiktoriańskiej zawierali w swoich tekstach przeznaczonych dla dzieci. Ludzie tamtej epoki chwalili znakomity kunszt językowy Carrolla. Pełna łamigłówek, kalamburów i gier słownych, Alicja stała się nieodłącznym elementem dzieciństwa i jest nim do dziś.

Co można powiedzieć o ilustracjach?

Sir John Tenniel był bardzo dobrze znanym ilustratorem i karykaturzystą politycznym tamtych czasów. Mimo że wiele ilustracji Tenniela przygotowanych do Alicji, bazowało na rysunkach Carrolla (z Przygód Alicji pod Ziemią) i jego wskazówkach, to są jednymi z najlepszych, jakie do tej pory powstały. Każda ilustracja została przeniesiona na drewniane płyty, które następnie wysłano do rytowników, mających za zadanie wygrawerować i przygotować drewniane płyty do druku. W 1862 roku oryginalne płyty znaleziono w bankowym skarbcu, gdzie wydawca zostawił je, aby zapewnić im bezpiecznie przechowanie. Aktualnie znajdują się w British Library w Londynie.

Co ciekawe, Tenniel przedstawił Alicję Liddell, dla której książka była napisana, zupełnie inaczej, niż wyglądała – prawdziwa Alicja miała ciemne włosy.

Jakie inne książki napisał Lewis Carroll?

Pod swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem, Charles napisał wiele książek o matematyce, jego najważniejszym dziełem jest Euclid and his modern rivals (1879) i Curiosa mathematica (1888).

Pisząc pod pseudonimem Lewis Carroll tworzył dla dzieci, historie i poeamaty, m.in.: Phantasmagoria & Other Poems (1869), zbiór żartobliwych wierszy; Polowanie na Żmirłacza (1876), które nazywa się ‘najdłuższym i najlepszym, pełnym nonsensu poematem w języku angielskim’; A Tangled Tale (1885), stworzona w celu rozbudzenia wśród dzieci zainteresowania matematyką; Przygody Sylwii i Bruna (1885) oraz Sylvie and Bruno Concluded, dwutomowa powieść.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s